Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa. (Ga 5,23)

Śladami Jezusa ...

Fotograficzna relacja z pielgrzymki 
    W dniach 8-15 kwietnia br. 40 osobowa grupa z naszej parafii wraz z ks. Marianem udała na samolotową pielgrzymkę do Ziemi Świętej i Jordanii. Byli prawie wszędzie: w Nazarecie i Jerozolimie,  w Getsemani i przy Ścianie Płaczu. Byli też nad  Jordanem, gdzie św. Jan chrzcił i oglądali Pustynię Judzką, gdzie kuszony był Pan Jezus. 

A jak było sami zobaczcie...  

Droga krzyżowa wspólnoty Nazaret

         Wspólnota Dzieci Bożych "Nazaret" wraz z ks. Robertem przygotowała wspaniałą multimedialną drogę krzyżową. Zamieszczamy krótką relację fotograficzną z tego wydarzenia. 
Niesamowite, prawdziwe i profesjonalne! Co z nich wyrośnie skoro dziś robią takie rzeczy.

Sami zobaczcie ...

Relacja z Górki Klasztornej

        24 marca nasi parafianie wybrali się z księdzem Marianem do Górki Klasztornej na misterium. Aktorami są tu miejscowi kapłani oraz mieszkańcy okolicznych wsi. Misterium pokazuje sceny z ostatnich chwil życia Chrystusa po śmierć na krzyżu i wprowadza w atmosferę Wielkiego Tygodnia.

Szczęśliwie był tam nasz reporter i wszystko obfotografował, dzięki czemu możemy zobaczyć co tam oni robili, a za rok też pojechać.

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

        Sześć dni przed świętem Paschy Pan Jezus wjeżdża na osiołku do Jerozolimy. Tłumy witają go Sześć dni przed świętem Paschy Pan Jezus wjeżdża na osiołku do Jerozolimy. Tłumy witają go okrzykami radości i ścielą przed Nim gałęzie palmowe. Przekracza mury miasta z pełną świadomością tego, czego doświadczy w najbliższych dniach. Wie, że tu dopełni się Jego misja. Ten triumfalny wjazd jest jednak bardzo pokorny - odbywa się na osiołku - podobnie jak uniżone było Jego życie i jak pokorne będzie Jego zwycięstwo na krzyżu.
         Wszystko to widział i dla nas zarejestrował na "Większą Chwałę Bogu!" Przemek Pancer...

Spotkanie opłatkowe wspólnot parafialnych

          Niedzielne spotkanie opłatkowe w domu katechetycznym, było bardzo przyjemne. W śpiewaniu kolęd towarzyszył nam zespół: "Raduńskie Tony". Dzięki nim mogliśmy posłuchać kaszubskie pastorałki. Zamieszczamy też kilka zdjęć. 

Parafia w liczbach

Sprawozdanie za rok 2017
1. Sakramenty: 
       . Chrzty                   104
       . I Komunia Święta 145
       . Bierzmowanie       81
       . Śluby                    31

XX Olimpiada osób niepełnosprawnych

         Olimpiada  była wydarzeniem, które zebrało 260 uczestników z wielu ośrodków z całej okolicy. W sportowym współzawodnictwie, ale i doskonałej zabawie uczestniczyli i mali i duzi. Dla każdego znalazła się konkurencja i możliwości by zabłysnąć. Zamieszczamy kilka nieudolnych zdjęć z tego fantastycznego wydarzenia, które nie oddają jednak tej atmosfery. 

Akcja pomocy syryjskim rodzinom

      Nasza parafia podjęła to wyzwanie. Zgłosiło się 210 rodzin, które włączyło się w półroczną akcję Caritas pomagania konkretnym potrzebującym rodzinom w zniszczonym jak Warszawa po powstaniu, Aleppo w Syrii - 9 milionów cierpi głód. Kim są, te nasze rodziny, komu pomagamy.  Każdy z ofiarodawców może wybrać komu pomaga. Mamy informację o tych rodzinach, które nie są anonimowe.

Wieża na kaplicy w Wojanowie

     
 Zakończyły się prace związane z postawieniem miedzianej wieży na kaplicy w Wojanowie.


Na szczycie podobnie jak na wieży tego kościoła zamontowano krzyż pozłacany, a w kapsule dokument o naszej parafii i o budowie kaplicy, kartki z podpisami wiernych z Wojanowa i Będzieszyna, gazeta katolicka i monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych.


Bóg zapłać za ofiary na tę inwestycję.

Poradnictwo Rodzinne

Poradnictwo Rodzinne przy Parafii Podwyższenia Krzyża Św. powstało w 1979 roku. W naszej parafii pracuje pięciu Doradców Życia Rodzinnego.

W ciągu roku przyjmujemy średnio 85 par narzeczonych. 
Do Poradni przychodzą również małżeństwa które mają problemy.

Spotkania przedmałżeńskie

 odbywają się w każdy wtorek o 1850.   Można się wtedy też zapisać - Zapraszamy! 

Bierzemy udział w corocznych rekolekcjach małżeństw w Matemblewie, gdzie nabieramy sił duchowych i psychofizycznych jak równierz pogłębiamy swoją wiedzę. W czwartą niedzielę września co roku wyjeżdżamy z rodzinami na Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Ponadto dwa razy w roku odbywają się spotkania dekalne w których biorą udział Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego i wszyscy Doradcy z naszego dekanatu, by wspólnie omówić problemy i wymienić swoje doświadczenia.NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: biuro@pruszcz.diecezja.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl