"Ksiądz w smoczej jamie"

W naszej bibliotece w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie z autorem książki o księdzu Józefie Walągu. Mało znaną historię życia wielkiego i bliskiego naszemu sercu kapłana, który był członkiem sztabu AK, walczył jako żołnierz niezłomny przedstawił Jan Hlebowicz autor najnowszej książki o księdzu, który tak wielu z nas chrzcił i wprowadzał do Kościoła.

Książka ta jest dostępna w naszej Bibliotece Miejskiej. Tę wspaniałą pozycję wydał urząd naszego miasta, aby uczcić pamięć wielkiej osobowości naszej historii.

Poniżej zamieszczamy kalendarium i kilka historycznych zdjęć zamieszczonych w książce.

Kilka dat z życia ks. Józefa Waląga:
. 2 stycznia 1910 r. - urodził się we wsi Moszczenica.
. 19 czerwca 1933 r. - obronił pracę magisterską na Uniwersytecie Jana Kazimierza (wydział teologiczny) we Lwowie
. w latach 1933-1935 - pracował w parafii Dunajów
. 12 kwietnia 1941 został zaprzysiążony jako kapelan oddziałów AK, przyjął pseudonim "Góral"
. połowa lipca 1944 - koniec okupacji niemieckiej na Podkarpaciu
. wrzesień 1945 - praca duszpasterska w parafii Łukawiec
. styczeń 1946 - przystąpił do WiN, pseudonim "Marian"
. 12 września 1946 aresztowany przez NKWD i UB - skazany na 4 lata pozbawienia wolności
. 22 lutego 1947 na mocy amnestii darowano mu karę w całości, ale był nadal śledzony i otrzymywał pogróżki
. 20 listopada 1947 r. został wikariuszem parafii katedralnej w Oliwie i pracował jako katecheta.
. 23 kwietnia 1948 otrzymał nominację na dyrektora Związku Caritas Diecezji Gdańskiej
. początek 1950 - ponownie zatrzymany i przez rok więziony przez UB w Chełmie, Bydgoszczy i Warszawie.
. połowa 1950 r. powrót z więzienia. Wikary w parafii NMP "Gwiazdy Morza" w Sopocie
. w końcu 1955 r. wysiedlony jako "element wrogi" ze strefy przygranicznej, zamieszkał w Pszczółkach
. 1 lipca 1957 r. ks. Waląg został administratorem parafii w Pruszczu Gdańskim i dziekanem.
. 1997r. odszedł do Pana.

Więcej o szczegółów na temat książki prezentuje sam autor w Gościu Niedzielnym: